Interviu cu un fost membru al Armatei Ultra (Partea I) - Forumul suporterilor stelisti - FC Steaua Bucuresti
Forumul suporterilor stelisti - FC Steaua Bucuresti

Go Back   Forumul suporterilor stelisti - FC Steaua Bucuresti > Recycle bin > Arhiva
Connect with Facebook
Forums Register Members List Calendar Jocuri Blogs Foto Livescore Mark Forums Read

Arhiva Mesaje vechi, care nu mai sunt de actualitate

Thread Tools Display Modes
Old 19th January 2006, 16:12   #1
#Caddy
unul dintre noi

#Caddy's Avatar

Arrow Interviu cu un fost membru al Armatei Ultra (Partea I)

Armata le dadea papara...

Una din rarele ocazii in care un fost membru al Armatei Ultra povesteste trecutul gruparii. FCSTEAUA.RO a avut placerea de a-l intervieva pe unul din membri fondatori ai Armatei. Din motive evidente am preferat sa nu-i publicam numele.

La 11 ani am fugit de acasa dupa Steaua!

fcsteaua.ro:Cine, cum si cand v-a introdus in lumea ros-albastra?

Bunicul meu era fost general MApN, presedintele clubului Steaua, de aici toti membri familiei au fost sustinatori infocati ai Stelei. M-am nascut in familie de Stelisti si locuiam la Drumetului, vis a vis de stadion, tata ma lua la meciurile Stelei de acasa si deplasarile din Bucuresti. Deja de la varsta de 6 ani cand
tata nu putea ajunge la stadion, fugeam de acasa sa venim pe stadion.

fcsteaua.ro:Cand ai participat la prima deplasare si ce sentiment ai avut cand ai intrat pe stadion cu cei mari ai galeriei?

Deja la 11 ani am fugit de acasa si am mers dupa Steaua (ma tineam practic dupa cei mai mari) la Cluj, meci care a culminat cu prima bataie mancata de la suporterii adversi.

fcsteaua.ro:De la ce varsta oficial te puteai numi Ultras Stelist?

Ultras ma puteam numi in 1995 cand impreuna cu mai multi baieti am pus bazele Armatei Ultra, adica 16 ani.

Am simtit nevoia sa ne organizam

fcsteaua.ro:Armata Ultra, cea mai mare grupare ultra' din Romania, povesteste-ne cum ti-a venit aceasta idee?

Nu am avut eu aceasta idee, insa se formase un nucleu de baieti in galerie apropiati de varsta si cu aceleasi idei, care mergeam impreuna oriunde avea Steaua meci, inclusiv meciuri de handbal, baschet, polo. Am simtit nevoia ca impreuna sa punem bazele unui grup organizat,cu cotizatii, embleme, banner, cantece, incidente. Ne-am facut imediat remarcati si am atras alaturi multi baieti.

Cainii nu mai aveau voie in discoteci

fcsteaua.ro:Acum fiind vorba de AU si de incidente, povesteste-ne cateva din incidentele remarcabile din istoria gruparii.

Primul incident premeditat a avut loc la Piata Iancului, inaintea si dupa meciul cainilor. 50 de baieti din Armata Ultra, inarmati din cap pana in picioare, cu celebrele bombere pe noi intoarse pe portocaliu si cu glugile trase pe cap, am spart toate tramvaiele in care se aflau fanii dinamovisti, acestia fiind practic calcati in picioare.

Cel mai mare incident nu ma pot pronunta care a fost insa. Erau atat de frecvente, incat cainii nu numai ca nu isi permiteau sa mearga la meci dar nici chiar la discoteci, concerte, eram prezenti peste tot. Aparuse chiar si un cantec pe care il cantam cainilor: "voi nu aveti voie la discoteci".

La fiecare meci al echipei dinamo eram pe strazi si bateam, alergam orice avea alb rosu pe el. Tin minte un meci cand noi plecam la Galati din Gara de Nord: Cainii veneau de la Piatra Neamt. La Chitila parca... am vazut trenul cainilor si am tras semnalul. Patrupezii au fugit prin tot orasul! De aici a plecat si cantecul: "cainii erau in gara, Armata le dadea papara..."

In Grecia ne-am urmarit pe autostrada

fcsteaua.ro:Stim toti ca pe timpul AU si dupa AU membri gruparilor dominau strazile din Romania, insa ce puteti sa ne spuneti despre deplasarile externe?

Nu am facut deplasari atunci cu AU in afara Romaniei dar au existat incidente de grad ridicat:
In deplasarea la Panathinaikos, cand autocarul membrilor a a fost urmarit pe autostrada de 2 autocare de greci, baietii au coborat si s-au batut cu suporterii greci pana la aparitia politiei. La Praga, la meciu cu Slavia, cand impreuna cu fanii Spartei ne-am batut cu hooliganii de la Slavia, la Bilbao, cand 10 suporteri Stelisti au fost atacati de un grup de basci, de 4-5 ori mai numeros si am facut fata cu brio.

Last edited by #Caddy; 19th January 2006 at 16:16..
#Caddy is offline  
Sponsored Links
Old 19th January 2006, 16:13   #2
#Caddy
unul dintre noi

#Caddy's Avatar

Thumbs up Partea II

fcsteaua.ro:Nu s-a ajuns insa prea departe cu aceste incidente?

In nici un caz. Este de datoria oricarui ultras sau hooligan sa se bata pentru renumele suporterilor Stelisti. Suporterii unei echipe isi duc faima mai departe prin coregrafii, cantece, spectacole si batai. Toate astea sunt strans legate, iar legile aspre care vin sa inlature aceste batai pe care le asteptam cu sufletul la gura, incruntati si cu dintii stransi, nu or sa ne opreasca, or sa ne inraiasca, oricate abuzuri se vor face.

Cine nu e de acord cu aceste batai sa nu adere la nici un grup ultras sau hools si nu vor avea de suferit.
In ultima vreme aceste violente s-au rarit. Mass-mediei i se pare insa ca s-au inmultit datorita mediatizarii excesive a putinelor care au mai ramas. Inainte erau batai zi de zi si nimeni nu stia nimic. Acum se face magar din tantar.
O sa trecem, incet incet, la batai organizate in locuri secrete pentru a scapa de aceste mediatizari.

Am trecut repede peste separare. Aveam planuri mari!

fcsteaua.ro:Clipe minunate de superiorite totala insa regretul nostru apare stiind ca AU si-a incetat activitatea ultra'. Poti sa relatezi unele din motive?

Da, lumea incepuse sa asocieze Armata Ultra cu intreaga galerie stelista, lucru care din pacate se face si azi. In plus, pentru intarirea dominatiei pe strazi, am simtit nevoia de a organiza grupuri din cartierele Bucurestiului. Astfel au aparut TK, Insurgentii,TB, Skins Berceni, Dr. Taberei, XXL, etc.

Armata Ultra s-a desfiintat de comun acord si am trecut repede peste acel moment deoarece aveam ganduri mari cu noile grupuri pe care le infiintasem si pe care urma sa le organizam mai tarziu.

fcsteaua.ro:Deci sa inteleg ca AU a fost desfiintata pentru o reorganizare sau au fost prea multi dusmani?

In nici un caz pentru dusmani. In acea perioada, dusmanii erau victimele noastre. Asa zisii rivali ai nostri nu faceau fata luptelor de strada impotriva noastra.

Am fi vrut sa-i mancam pe bodyguarzi!

fcsteaua.ro:Ce ati simtit cand Jean Pavel a fost luat pe sus din peluza?

Jean Pavel a fost omul care ne-a luat de la peluza Sud, cand Marin era sef de galerie, ne-a aparat de oamenii lui Marin care voiau sa ne mute inapoi cu forta. Eram doar niste copii, el ne-a dat curajul sa sarim la bataie, sa ne luam cu garda, a sarit mereu pt noi. Se poate spune ca alaturi de el am crescut si am prins elan. Am crezut ani de zile in el si am fi facut orice pt el. Era un adevarat lider al peluzei.

Cu timpul insa, au aparut disensiuni intre noi, membri Armatei Ultra si el. Pur si simplu vedeam incurajarea echipei altfel. Incet, incet s-a indepartat de noi, ne-a amenintat, ne-a lovit si a aparut o racceala.
De aceea, dupa parerea mea, in momentul in care a fost ridicat,lumea nu a sarit in apararea lui. Jumatate dintre noi scrajnea din dinti de ura, am fi vrut sa-i mancam pe bodyguarzi. Dar jumatatea cealalta vedea petele negre. A fost confuzie.

fcsteaua.ro:Insa daca in momentul de fata apar conflicte regretabile chiar intre suporterii Stelei de nu se incearca reinfiintarea AU?
Aceste conflicte sunt logice datorita schimbului de generatii in randul suporterilor Stelei. Am trecut si noi prin acelasi lucru, ne-am mutat de cateva ori din peluza Nord, pentru ca vedeam altfel incurajarea echipei, am fost agresati si noi pentru aceasta. Important este insa ca ca ne-am intors din propria initiativa la Nord, am simtit ca fara noi arata rau peluza, care reprezenta de fapt marea galerie a Stelei, am lasat mandria la o parte si ne-am intors sa ajutam peluza, prezenta noastra simtindu-se imediat.

In ziua de azi membri Armatei sunt membri altor grupuri si nu poti desfiinta aceste grupuri ca sa reinfiintezi Armata. Desi s-a pus problema de multe ori...

Jandarmii se bucura ca mai pot sa dea si ei un sut, un baston…

fcsteaua.ro:Primavara asta urmeaza derbyul in deplasare. Probabil abia il astepti.Nu crezi insa ca dupa haosul din Giulesti jandarmeria va fi extrem de bine pregatita?

Jandarmeria este institutie de stat care trebuie in primul rand sa previna aceste incidente, sa asigure ordinea si linistea publica, sa sanctioneze pe cei care incalca legile, prin amenzi, nu batai si mai ales sa nu profite de aceste incidente doar pentru placere de a mai da un sut, un baston,etc. De multe ori, ei ridica tensiunea la aceste meciuri, pur si simplu provoaca. Gandeste-te ca la un derby sunt maxim 1500 de jandarmi si 15 mii de microbisti care abia asteapta sa ajunga pe strazi cu amicii sau la stadion si sa-si manifetse ura pe care o au fata de rivalii lor de o viata.

fcsteaua.ro:Va multumim de interviu si va uram mult succes in deplasarea de la derby!

Multumesc, sper sa invingem si noi suporterii sa fim cel putin la aceeasi inaltime la care va fi echipa.

sursa: fcsteaua.ro

Last edited by #Caddy; 19th January 2006 at 16:26..
#Caddy is offline  
Old 25th January 2006, 17:15   #3
#Caddy
unul dintre noi

#Caddy's Avatar

Arrow Remember: 10 ani Titan Boys!

Ca sa numai fac un alt thread pt ca ar fi cam inutil am zis sa postez aici:

Remember: 10 ani Titan Boys!

Acum 10 ani, in anul 1996, se nastea una dintre marile grupari ultra' din Romania, Titan Boys. Cu timpul aceasta grupare s-a facut remarcata de multi, mai ales datorita atitudinii 'nici un pas in spate'. Temuta si respectata in acelasi timp, Titan Boys a reusit sa tina steagul sus (sau daca vreti - jos - pe gard) indiferent de greutatile si problemele cu care s-a confruntat.

Desi in urma cu un an Titan Boys au hotarat sa nu mai continue sub acest nume, multi dintre ei intrand in alte aliante sau grupuri de suporteri, implinirea a zece ani de la infiintare trebuie salutata asa cum se cuvine. Asa ca, FCSTEAUA.RO, in numele suporterilor Stelei, va saluta, Titan Boys, oriunde va aflati.

"Pe la tramvaie, pe la masini, titanu le rupe gura la caini, le dam cu lantu, le dam cu paru, sa stie lumea cine e titanu" - Imnul Titanului

"Multumim tuturor celor care au fost cu noi!!" - Fostul lider al Titanului!

Montaj Titan Boys realizat de membrii fostei grupari!
Old 7th February 2006, 22:51   #4
#Caddy
unul dintre noi

#Caddy's Avatar

Default Partea 1

Istoria ultra' incepe cu noi!

FCSTEAUA.RO are placerea de a va prezenta astazi ultima parte a interviului dedicat unei grupari legendare in peisajul ultras romanesc, Armata Ultra. Dupa ce am avut ocazia de a intervieva in prima parte un membru al aripii "dure" din Armata Ultra, in cele ce urmeaza FCSTEAUA.RO isi propune sa va aduca la cunostinta opiniile aripii "ultras" a gruparii, prin intermediul unor membrii fondatori A.U. , Garla si Micutu.

Geneza

FCSteaua.ro: De ce ati ales acest nume, Armata Ultra?
Numele a fost ales din mai multe propuneri pentru ca noi am considerat ca reprezenta cel mai bine combinatia grup/club.

FCSteaua.ro: Care a fost data oficiala a nasterii gruparii? 4 Decembrie 1995

FCSteaua.ro: A reprezentat cu adevarat Armata Ultra prima grupare ultras de la noi? Va intrebam acest lucru intrucat exista voci care sustin contrariul (cei de la Farul Constanta, spre exemplu)?
Din cate ne aducem aminte, au existat mai multe steaguri de gard care insa nu reprezentau adevarate grupuri ultras (inclusiv la noi in peluza -" ULTRAS MILITARI"- de ex.). Au existat si la Farul Constanta, si la Timisoara sau Rapid si poate si in alte parti diverse steaguri dar suporterii acestor echipe nu erau organizati ca si grupari ultras. Stim cazuri concrete de steaguri cu insemnul "ULTRAS" facute de o singura persoana care vazuse un asemenea steag in diverse reviste de specialitate.

FCSteaua.ro: Ce peluza ati ales pentru a va manifesta ultra?
Peluza Nord a fost inca de la inceput a doua "casa" pentru toti cei din Armata Ultra! Aici ne-am cunoscut o mare parte din noi, aici am avut si avem cele mai importante realizari, istoria noastra fiind legata 100 % de Peluza Nord. Nu ocolim faptul ca au existat momente in care am ales sa ne expunem nemultumirea in Peluza Sud. Ca exemplu putem aminti meciul in care am vrut sa le aratam "sefilor" - la momentul respectiv - din peluza cum trebuie sa arate o "fumogenata" sau momentul "Lacatus".

FCSteaua.ro: Cati membri numara la inceput Armata Ultra?
Ar fi bine sa o luam treptat: in clipa in care am inceput sa punem bazele grupului discutam de circa 30 de persoane. La sedinta in care totul a devenit "oficial" am fost prezente 20 de persoane. Ideea insa a prins foarte repede, astfel ca la primul meci in care am fost organizati sub aceasta titulatura eram peste 50 de persoane

FCSteaua.ro: A urmat Armata Ultra un anumit "model" ultras?

Bineinteles ca a urmat. Nu avem cum sa spunem ca ne-am trezit noi in 1995 sa inventam fenomenul ULTRAS. Influentele nu au venit insa cum s-ar crede numai din Italia ci si din Spania si scena est-europeana. Am cautat totusi sa minimalizam aceste influente externe, incercand inca de la inceput sa impunem originalitatea ca element de baza. Singurele materiale care ne-au inspirat la inceput au fost cateva reviste (Supertifo si Super Hincha), poze de la cei care corespondau cu ultrasi de afara si putinele informatii de la cei care au vazut meciuri afara. O discutie cu adevarat educativa pe aceasta tema am avut-o cu cei de la Area cu ocazia meciului Steaua - Juventus.Merita mentionat aici faptul (cu care chiar ne mandrim) ca am reusit sa ne "construim" o mentalitate, fara a beneficia de canalele de informare care exista in ziua de astazi (gen internet).

Last edited by #Caddy; 7th February 2006 at 23:03..
#Caddy is offline  
Old 7th February 2006, 22:56   #5
#Caddy
unul dintre noi

#Caddy's Avatar

Default Partea 2

FCSteaua.ro: Ce a insemnat pentru voi viata ultras?
Pentru noi viata in peluza a reprezentat totul fiind un stil de viata cu care am crescut, in care am crezut si care ne-a adus mari satisfactii. Am ales un stil de viata diferit fata de cei din generatia noastra, indignandu-ne oarecum familiile, un stil de viata de care suntem insa mandri. Am dori ca multi dintre tinerii de astazi sa creasca in spiritul peluzelor si sa creada, asa cum am facut-o noi, in acest mod de a trai, cu conditia de a nu face din mersul la stadion o moda sau un mod de a se afirma in nume personal.

FCSteaua.ro: Cum percepeati acest fenomen la inceput? Care a fost reactia celorlalti suporteri?
Ideea de baza a acestui grup a fost incurajarea echipei intr-un stil diferit de cel cu care era obisnuit suporterul roman. Perceptia noastra a fost simpla: pasiune extrema pentru echipa. In acea perioada cel mai mult conta sa fim alaturi de echipa si sa ne depasim dusmanii, neinteresandu-ne alte aspecte adiacente care astazi (pentru unii) tind sa devina mult mai importante.
Reactia suporterilor a fost peste asteptari. Desi la inceput ne priveau cu neincredere, ulterior ne-am castigat un renume printre suporterii din Romania. Credem ca prin atitudinea noastra am dat startul la tot ceea ce au insemnat viitoarele grupari ultras.

FCSteaua.ro: Care era atitudinea jucatorilor fata de voi?
Nu au existat nici un fel de relatii cu jucatorii in acea perioada.

Istoria ultra incepe cu noi

FCSteaua.ro: Ne puteti spune care a fost primul mesaj ofensiv (striscione)?
Primele mesaje ofensive au fost facute la adresa rivalilor (RUSINEA CFR / rAPID 10 ANI IN B) si a autoritatilor (DOMNILOR MILITIENI VA RUGAM RESPECTATI FENOMENUL ULTRA).

FCSteaua.ro: Dar prima coregrafie? De ce nu au putut fi totusi mai multe?
Idei credem ca erau destule..
Prima coregrafie (foarte simpla, de altfel) a fost facuta in 1995 la Timisoara cu placute aurii. Datorita lipsei de posibilitati financiare si a refuzului de a apela la ajutorul clubului ne-am axat pe fumigene, torte, role, confetti si pe mesaje ofensive la adresa adversarilor. Trebuie sa mentionam si reticienta totala fata de acest tip de manifestare ultras a lui Jean Pavel.

FCSteaua.ro: Ce ne puteti spune despre prima revista a grupului?
In 1996 am reusit sa scoatem o fanzina in format alb negru care prezenta povestea grupului si obiectivele noastre. Nu am continuat cu alte materiale.

FCSteaua.ro: Au reprezentat celebrele bombere portocalii o referinta A.U. in Ghencea?
Bomberele portocalii au reprezentat pur si simplu o moda lansata de noi in Romania si continuata de altii. Totusi, desi la altii s-a generalizat, putem spune ca printre suporterii stelisti eram recunoscuti dupa aceste bombere.

FCSteaua.ro: Care a fost relatia gruparii cu liderul galeriei, Jean Pavel?
Relatia cu Jean Pavel a fost una normala, bazata pe respect reciproc. Jean a fost o persoana care a stiut sa adune lumea in jurul lui (inclusiv pe noi), care ne-a dat curaj in "intalnirile" cu dusmanii si politia si care a fost un lider adevarat chiar daca nu unul axat pe partea de "spectacol" a fenomenului

FCSteaua.ro: Ce ne puteti spune despre bannerul original A.U.? Se mai afla in posesia voastra? Cainii se lauda ca l-au capturat...
Bannerul original Armata Ultra' a fost si este in posesia noastra. Nu a fost niciodata furat sau capturat, in 2002 aparand chiar la o coregrafie a grupului ULTRAS.

FCSteaua.ro: Puteti sa ne spuneti cate ceva despre celebra provocare adresata rivalilor (50-50, fara arme albe)?
Asa dupa cum spuneam mai sus, perceptia noastra a fost pasiunea extrema pentru echipa. Aceasta s-a manifestat atat prin dorinta noastra de a face spectacol in peluza cat si prin dorinta multora din grup de a face legea pe strazile din capitala. La vremea respectiva "oamenii de scandal" din Armata Ultra' nu aveau rivali in randul dusmanilor, fapt recunoscut chiar de acestia din urma. Tocmai pentru a demonstra acest lucru, inspirandu-ne din exemple externe, am ales sa inaintam aceasta propunere refuzata de dinamovisti, probabil din motivul expus mai sus.

Armata in Europa

FCSteaua.ro: A organizat Armata Ultra' deplasari externe?
La nivel strict de grup a existat o singura deplasare si anume in Polonia, la Lodz, cu prilejul meciului din Liga Campionilor, deplasare facuta cu trenul, din fonduri proprii, de doi membri AU.

FCSteaua.ro: A avut Armata Ultra' legaturi cu alte grupuri din afara?
Am tinut legaturi stranse cu ultrasii din marile grupuri ale timpului fara insa a avea pretentia ca am fost infratiti cu vreo grupare.

Intrarea in legenda….

FCSteaua.ro: Dupa cum stiti, extrem de multa lume regreta ca Armata Ultra' nu mai exista. Ne puteti preciza care a fost cauza destramarii gruparii? Încetul cu încetul toţi steliştii se identificau cu ARMATA ULTRA', toţi erau din ARMATA ULTRA', toţi luptau în numele ARMATA ULTRA'. Din aceasta cauză multi dintre membrii vechi şi marcanţi ai galeriei au început să sufere de un complex al identităţii, au început să apară primele facţiuni, primele grupări independente şi totodată primele certuri pentru putere. Astfel ARMATA ULTRA' a dispărut ca grup, rămânând doar un nume general al galeriei.

Last edited by #Caddy; 7th February 2006 at 23:05..
#Caddy is offline  
Old 7th February 2006, 22:58   #6
#Caddy
unul dintre noi

#Caddy's Avatar

Default Partea 3

FCSteaua.ro: Ne-ati facut cunoscute motivele pentru care Armata Ultra' a incetat sa mai exsite, ca grup ultras. Se cunoaste faptul ca ea s-a divizat in mai multe grupuri. Puteti sa ne vorbiti despre asta? Au fost noile grupari demne continuatoare ale spiritului ultras "marca" A.U.?”

Preferam sa nu apreciem noi cat de demne continuatoare au fost grupurile care au aparut dupa desfiintarea AU. Lasam acest lucru la aprecierea altora.

FCSteaua.ro: Sunteti constienti de importanta Armata Ultra' in memoria colectiva a fanilor Stelei. In actualul context, marcat de disesiuni puternice intre cele doua peluze, intre fanii Stelei in general, credeti ca este utopica o reinfiintare a A.U. care sa actioneze poate ca un garant al stabilitatii?
O intrebare foarte buna. Din pacate nu suntem convinsi ca reinfiintarea AU ar duce la reunirea peluzelor. Luand in considerare faptul ca Armata Ultra' este un nume cu o "greutate" destul de mare in "peisaj" si in acelasi timp retragerea unei mari parti din membrii AU, o reinfiintare poate parea putin utopica. Cu toate acestea, in conditiile in care ar exista un nou val care sa continue ideile de la care am pornit noi, acest lucru ar fi posibil. Momentan insa, in perceptia noastra, se merge pe o cu totul alta linie.

In incheiere, o ultima intrebare

FCSteaua.ro: Cum vor evolua peluzele in Romania? Cu ce greutati credeti ca se confrunta fenomenul in prezent? Ne puteti impartasi punctele voastre de vedere in aceasta privinta?
Intrebarile credem ca nu au legatura cu AU si va putem raspunde cu placere la ele in alt cadru.

FCSteaua.ro: Va multumim pentru timpul acordat si va dorim succes in ceea ce priveste proiectele ultra' in care sunteti implicati in acest moment.

Last edited by #Caddy; 7th February 2006 at 23:05..
#Caddy is offline  

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules